UK | IT
FacebookAccount InstagramYoutube
WINNERS

THE WINNERS OF THE INTERNATIONAL CLASSICAL GUITAR COMPETITION

 

 

 

 

 

21-26 September 2020 53rd edition
1° Prize:
2° Prize: 
3° Prize: 

 

23-28 September 2019 - 52nd edition
1° Prize: NOT AWARDED
2° Prize: JESSE FLOWERS (Australia)
3° Prize: SIDOO ZSOMBOR (Hungary)

 

24-29 September 2018 - 51st Edition
1° Prize:VOJIN KOCIC (Serbia)
2° Prize: KATARSZYNA SMOLAREK (Poland)
3° Prize: DANIEL EGIELMAN (Poland)

 

25-30 September 2017 - 50th Edition
1° Prize: MARKO TOPCHII (Ukraine)
2° Prize: JI HYUNG PARK (South Korea)
3° Prize: GIULIA BALLARE (Italy)

 

26 September/1 October 2016 - 49th Edition
1st Prize: Not awarded
2nd Prize: ANDREA DE VITIS (Italy)
3rd Prize: MARKO TOPCHII (Ukraine)
finalist :KIM JINSAE (South Korea)

 

21-26 September 2015 - 48th Edition
1st Prize: ROVSHAN MAMEDKULIEV (Russia)
2nd Prize: ANDREA DE VITIS (Italy)
3rd Prize: DANIEL EGIELMAN (Poland)

 

22-27 September 2014 - 47th Edition
1st Prize: EREN SUALP(Turkey)
2nd Prize: DANIEL EGIELMAN (Poland)
3rd Prize: GIAN MARCO CIAMPA(Italy)

 

23-28 September 2013 - 46th Edition
1st Prize: EMANUELE BUONO (Italy)
2nd Prize: EKACHAI JEARAKUL (Thailand)
3rd Prize: ANTON BARANOV(Russia)

 

24-29 September 2012 - 45th Edition
1st Prize: LAZHAR CHEROUANA (France)
2nd Prize: EKACHAI JEARAKUL (Thailand)
3rd Prize: PAVEL KUKHTA (Belarus)

 

26 September -1 October 2011 - 44th Edition
1st Prize: CECILIO PERERA(Mexico) - pdf biography
2° Prize: KYU-HEE PARK (South Korea)
3° Prize: JONATHAN BOLIVAR (Venezuela)

 

27 September -2 October 2010 - 43rd Edition
1st Prize: ANABEL MONTESINOS (Spain)
2nd Prize: SRDJAN BULAT (Croatia)
3rd Prize: KYU-HEE PARK (South Korea)

 

21-26 September 2009 - 42nd Edition
1st Prize: ANDRAS CSÀKI (Hungary)
2nd Prize: KYU-HEE PARK(South Korea)
3rd Prize: THOMAS VILOTEAU (France)

 

22-28 September 2008 - 41st Edition
1st Prize: IRINA KULIKOVA (Russia)
2nd Prize: JUUSO NIEMINEN (Finland)
3rd Prize: SRDJAN BULAT (Croatia)

 

24-29 September 2007 - 40th Edition
1st Prize: PETRIT CEKU (Croatia)
2nd Prize: DIMITRI ILLARIONOV (Russia)
3rd Prize: IRINA KULIKOVA (Russia)


 

25-29 September 2006 - 39th Edition
1st Prize: ARTYOM DERVOED (Russia)
2nd Prize: ANABEL MONTESINOS ARAGON (Spain)
3rd Prize: PABLO GARIBAY (Mexico)

 

26-30 September 2005 - 38th Edition
1st Prize: MARLON TITRE (Netherland)
2nd Prize: ANDRAS CSAKI (Hungary)
3rd Prize: ANABEL MONTESINOS (Spain)

 

27 September - 1 October 2004 - 37th Edition
1st Prize: ADRIANO DEL SAL (Italy)
2nd Prize: ANABEL MONTESINOS (Spain)
3rd Prize: not assigned

 

22-26 September 2003 - 36th Edition
1st Prize: FLAVIO SALA (Italy)
2nd Prize: JUUSO NIEMINEN (Finland)
3rd Prize: ATONIO ESCOBAR (Chile)

 

23-27 September 2002 - 35th Edition
1st Prize: not awarded
2nd Prize: CHRISTIAN SAGGESE (Italy)
3rd Prize: ROMAN VIAZOVSKIY (Ukraine)

 

24-28 September 2001 - 34th Edition
1st Prize: MARCIN DYLLA (Poland)
2nd Prize: ROMAN VIAZOVSKIY (Ukraine)
3rd Prize: GRAHAM ANTHONY DEVINE (United Kingdom)

 

25-29 September 2000 - 33rd Edition
1st Prize: GORAN KRIVOKAPIC (Montenegro)
2nd Prize: GIULIO TAMPALINI (Italy)
3rd Prize: HAJIME NAKAMURA (Japan)

 

27 September-1 October 1999 - 32nd Edition
1st Prize: MARCO TAMAYO (Cuba)
2nd Prize: GORAN KRIVOKAPIC (Montenegro)
3rd Prize: ANA VIDOVIC (Croatia)

 

21-25 September 1998 - 31st Edition
1st Prize: GAËLLE CHICHE (France)
2nd Prize: not assigned
3rd Prize: MARK ASHFORD (United Kingdom)
(ex aequo) MASSIMO FELICI (Italy)

 

22-26 September 1997 - 30th Edition
1st Prize: LORENZO MICHELI (Italy)
2nd Prize: MARCIN DYLLA(Poland)
3rd Prize: REIKO SAWADA(Japan)

 

23-27 September 1996 - 29th Edition
1st Prize: FRANCISCO BERNIER (Spain)
2nd Prize: VINCENZO ZECCA (Italy)
3rd Prize: ANDRE FISCHER (Switzerland)
(ex aequo) GORDON O’BRIAN (Canada)

 

25-29 September1995 - 28th Edition
1st Prize: FILOMENA MORETTI (Italy)
2nd Prize: YAMENG WANG (China)
3rd Prize: SARA GIANFELICI (Italy)

 

26-30 September 1994 - 27th Edition
1st Prize: FEDERICO BRIASCO (Italy)
2nd Prize: SANTE TURSI (Italy)
(ex aequo) LEOPOLDO SARACINO (Italy)
3rd Prize: DIMITRIOS DIMAKOPOULOS (Greece)
(ex aequo) FRANZ HALASZ (Germany)

 

27 September - 1 October 1993 - 26th Edition
1st Prize: DAISUKE SUZUKI (Japan)
2nd Prize: SALVATORE FALCONE (Italy)
3rd Prize: STEFAN JENZER (Germany)

 

21-25 September 1992 - 25th Edition
1st Prize: EDOARDO CATEMARIO (Italy)
2nd Prize: MONICA PAOLINI (Italy)
3rd Prize: MASSIMO FELICI (Italy)

 

23-27 September 1991 - 24th Edition
1st Prize: GEORGE VASSILEV (Bulgaria)
2nd Prize: PAOLO BERSANO (Italy)
3rd Prize: ANGEL PEDRO (Venezuela)

 

24-28 September 1990 - 23rd Edition
1st Prize: not assigned
2nd Prize: GIANLUCA DI CESARE (Italy)
3rd Prize: PAL PAULIKOVIC (Hungary)
(ex aequo) EDOARDO MARCHESE (Italy)

 

25-29 September 1989 - 22nd Edition
1st Prize: REMI BOUCHER (Canada)
2nd Prize: STEFANO RAPONI (Italy)
3rd Prize: FRANCIS LAURENT (France)

 

26-30 September 1988 - 21st Edition
1st Prize: FABIO ZANON (Brazil)
2nd Prize: STEFANO RAPONI (Italy)
3rd Prize: M.ESTHER G.BLANCO (Spain)

 

28 September-2 October 1987 - 20th Edition
1st Prize: ARTURO TALLINI (Italy)
2nd Prize: PER SKARENG (Sweden)
3rd Prize: ROBERTO LAMBO (Italy)

 

29 September- 3 October 1986 - 19th Edition
1st Prize: GIUSEPPE CARRER (Italy)
(ex aequo) MASSIMO LAURA (Italy)
2nd Prize: not assigned
3rd Prize: GUY DELHOMMEAU (France)
(ex aequo) FRANCESCO SORTI (Italy)

 

30 September-4 October 1985 - 18th Edition
1st Prize: ELENA PAPANDREOU (Greece)
2nd Prize: LUCIO DOSSO (Italy)
3rd Prize: MARCO CARNICELLI (Italy)

 

24-28 September 1984 - 17th Edition
1st Prize: RAFAEL JIMENEZ ROJAS (Mexico)
2nd Prize: EDOARDO CASTANERA (Argentina)
3rd Prize: MARCO CARNICELLI (Italy)

 

26-29 September 1983 - 16th Edition
1st Prize: FRANCESCO MOCCIA (Italy)
2nd Prize: ELENA CASOLI (Italy)
3rd Prize: ALDO RODRIGUEZ DELGADO (Cuba)

 

27-30 September 1982 - 15th Edition
1st Prize: not assigned
2nd Prize: DAVIDE FICCO (Italy)
3rd Prize: GABRIEL GARCIA-SANTOS (Spain)

 

21-24 September 1981 - 14th Edition
1st Prize: LEONARDO DE ANGELIS (Italy)
2nd Prize: FREDERIC ZIGANTE (France)
3rd Prize: GILBERT CLAMENS (France)

 

15-18September 1980 - 13th Edition
1st Prize: not assigned
2nd Prize: STEFANO CARDI (Italy)
3rd Prize: STEFANO VIOLA (Italy)

 

27-29 September 1979 - 12th Edition
1st Prize: JURGEN SCHÖLLMAN (Germany)
2nd Prize: FLAVIO CUCCHI (Italy)
3rd Prize: ROLAND DYENS (France)

 

28-30 September 1978 - 11th Edition
1st Prize: STEFANO GRONDONA (Italy)
2nd Prize: CLAUDIO PASSAROTTI (Italy)
3rd Prize: PIERO BONAGURI (Italy)

 

29 September-1October 1977 - 10th Edition
1st Prize: KAZUITO YAMASHITA (Japan)
2nd Prize: DOMENICO SALVATI (Italy)
3rd Prize: RYUHEI KABAYASHI (Japan)

 

23-25 September 1976 - 9th Edition
1st Prize: ASAMU YAMAGUCHI (Japan)
2nd Prize: JUKKA SAVIJOKI (Finland)
3rd Prize: DOMENICO SALVATI (Italy)

 

25-27 September 1975 - 8th Edition
1st Prize: not assigned
2nd Prize: DOMENICO SALVATI (Italy)
3rd Prize: not assigned

 

23-25 September 1974 - 7th Edition
1st Prize: GRICE CHERIL LESLEY (United Kingdom)
2nd Prize: CONSTANTIN COTSIOLIS (Greece)
3rd Prize: not assigned

 

24-26 September 1973 - 6th Edition
1st Prize: not assigned
2nd Prize: CONSTANTIN COTSIOLIS (Greece)
3rd Prize: MAURIZIO COLONNA (Italy)

 

13-15 September 1972 - 5th Edition
1st Prize: WALTER FEYBLI (Switzerland)
2nd Prize: ANDRÉS MARTÍ (Spain)
3rd Prize: JOHN CLARK (Australia)

 

13-15 September 1971 - 4th Edition
1st Prize: GUILLERMO FIERENS (Argentina)
2nd Prize: PETER SEGAL (U.S.A.)
3rd Prize: ANDRÉS MARTÌ (Spain)

 

8-10 October 1970 - 3rd Edition
1st Prize: not assigned
2nd Prize: GIORGIO OLTREMARI (Italy)
3rd Prize: MIGUEL BARBERÀ (Spain)

 

21-23 October 1969 - 2nd Edition
1st Prize: BETHO DAVEZAC (Uruguay)
2nd Prize: not assigned
3rd Prize: LINDA CALSOLARO (Italy)

 

17-20th October 1968 - 1st Edition
1st Prize: not assigned
2nd Prize: LEO WITOSZYNSKYJ (Austria)
3rd Prize: ALOIS MENSIK (Cecoslovacchia)